Rýchla navigácia menu :

 1. Prejsť na obsah
 2. Prejsť na hlavnú časť menu
 3. Prejsť na nástroj pre vyhľadávanie
 4. Prejsť na menu Pomocník
 5. Prejsť na modul
 6. Prejsť na zoznam klávesových skratiek

V ponuke Pomocník :

 1. Sanofi vo svete |
   
 2. Naše webové stránky |
   
 3. Skupina webové stránky |
   
 4. Kontaktujte nás |
 5. Mapa stránky |
 6. Pomocník
 1. Veľkosť písma

  Zmenšiť Zväčšiť  
 
 

Vaše zdravie

Kontaktujte nás

Sanofi-aventis Pharma Slovakia s.r.o.

Aupark Tower
Einsteinova 24
851 01 Bratislava
Slovenská Republika

Tel.: (+421) 2 33 100 100
Fax: (+421) 2 33 100 199

Obsah :

Trombóza (upchatie ciev)

Tromboembolická choroba (TECH) - upchatie žily krvnou zrazeninou - je tretím najbežnejším typom kardiovaskulárneho ochorenia v západnom svete, vyskytujúcim sa každý deň u približne 0,1% ľudí.

K hlbokej žilovej trombóze dochádza, keď sa vytvorí krvná zrazenina v hlbokých žilách dolných končatín. Ak sa časť zrazeniny (embolus) uvoľní zo steny žily, môže sa dostať do krvného obehu a zablokovať cievu v pľúcach. Takýto stav sa označuje ako pľúcna embólia.

Veľká uvoľnená zrazenina môže viesť k masívnemu upchatiu a následne môže spôsobiť veľmi vážny stav, až smrť.

Hlboká žilová trombóza sa často vyskytuje u pacientov, ktorí absolvovali rôzne druhy operácii, či už sa jedná o ortopedické operácie (ako napríklad náhrada bedrového kĺbu, kolenného kĺbu ), alebo iné typy operácií realizovaných na chirurgických, traumatologických, gynekologických, urologických a ďalších oddeleniach. Častejšie sa vyskytuje aj u pacientov trpiacich na nádorové ochorenie a u ľudí, ktorí sú dlhodobo nepohybliví či už v nemocniciach, alebo mimo nich. Riziko vzniku hlbokej žilovej trombózy alebo pľúcnej embólie sa zvyšuje za prítomnosti rizikových faktorov, ako sú: vyšší vek, obezita, prítomnosť nádorového ochorenia, operácia alebo trauma, imobilita, prítomnosť kŕčových žíl, tehotnosť a obdobie šestonedelia, prekonanie hlbokej žilovej trombózy už v predchádzajúcom období, užívanie hormonálnej antikoncepcie, závažné interné ochorenia ako napríklad srdcové zlyhanie, respiračné zlyhanie a viaceré iné.

Dokázalo sa, že hlbokej žilovej trombóze a pľúcnej embólii je možné v mnohých prípadoch predchádzať. Na prevenciu sa používajú antikoagulačné lieky. V tejto oblasti sanofi-aventis ponúka bezpečnú a vysoko efektívnu alternatívu.

Aktualizované: 01. Január 2006

Modul :